Nowość w budżecie obywatelskim

8 Listopad 2013
Wkrótce rusza budżet obywatelski na 2014 r. Będzie podzielony na dwie kategorie.

- Po doświadczeniach ubiegłorocznych wprowadzamy jedną innowację. Mieszkańcy będą mogli głosować w dwóch kategoriach. Małe inwestycje do 150 tys. zł i duże powyżej tej kwoty – zapowiedział prezydent Janusz Kubicki, który przekazal projekt radnym i czeka na ich propozycje. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu poznamy wszystkie szczegóły.

Skąd ta zmiana? – Chcemy, żeby szansę na wygraną miały również drobne projekty. Remont kawałka chodnika czy postawienie wiaty przystankowej. Żeby wszystkie pieniądze z budżetu obywatelskiego nie szły na kilka największych inwestycji – tłumaczy prezydent. – W tym roku zrealizowaliśmy 10 małych inwestycji, bo dołożyliśmy pieniądze.

Pytany przez dziennikarzy, ile tym razem będzie do dyspozycji pieniędzy, nie podał konkretnej kwoty. - Więcej niż obecne 3 mln zł. Raczej bliżej 6 mln zł – zadeklarował.

Prezydent chciałby też, żeby o pieniądze do budżetu nie startowali rowerzyści. – W zamian proponuję przygotować kompleksowy program dotyczący ścieżek rowerowych, na który poszukamy unijnych pieniędzy w 2015 r. Szkoda wydawać własne pieniadze, jeżeli możemy dostać unijne – tłumaczył. – Chcę się w tej sprawie spotkać z rowerzystami.

(tc)