Jak ożywić lokalną społeczność

20 Kwiecień 2018
Bardzo często projekty realizowane z Budżetu Obywatelskiego mają charakter jednorazowy – droga, chodnik, oświetlenie czy plac zabaw. Jest jednak w naszym mieście przykład ulicy, która zmienia się każdego roku dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego.

Mieszkańcy ulicy Chmielnej oraz Grupa Inicjatywna z ul. Chmielnej (Emilka, Paulina i Agnieszka) sprawili, że ich otoczenie wciąż się zmienia, pięknieje, przede wszystkim staje miejscem do rekreacji i wypoczynku.

W listopadzie 2016 roku, ku ogromnemu zadowoleniu i satysfakcji mieszkańców, do użytku oddane zostało „Rodzinne sportowisko” – boisko, plac zabaw i teren rekreacyjny w jednym. Projekt powstał w oddolnym procesie konsultacyjnym, w którym to mieszkańcy decydowali, jak ma wyglądać ich wymarzone podwórko.

- Długo walczyliśmy o powstanie tego terenu rekreacji dla setek dzieci i młodzieży, które zamieszkują okoliczne wieżowce i bloki. Czuliśmy wielką dumę, że udało się zrealizować ten projekt, nie spodziewaliśmy się, że to dopiero początek zmian na naszej ulicy – mówi Emilia Kondrad, jedna z liderek Grupy Inicjatywnej z ul. Chmielnej.

Mieszkańcy poczuli w sobie ogromną siłę i rozbudzili ochotę na kolejne projekty. W 2017 roku, ul. Chmielna wystartowała w Budżecie Obywatelskim z projektem „Chmielowa kolorowa”, w ramach którego na czterech ogromnych zbiornikach wodnych powstają murale 4 żywioły – powietrze, woda, ziemia i ogień. Zaprojektowane i wykonane przez lokalnych artystów: Jakuba Bitkę i Łukasza Chwałka. Tematyka murali konsultowana była z mieszkańcami, którzy przez lata z okien oglądali cztery szare, szpecące okolicę zbiorniki.

- Znaliśmy tematykę murali, które powstaną. Wiedzieliśmy, że będą to 4 żywioły. Nie znaliśmy jednak projektu. Każdego dnia przy kawie, zerkając przez okno, widzieliśmy, jak szare zbiorniki zmieniają się w dzieło sztuki – mówi Jola Wojkiewicz, mieszkanka bloku przy ul. Chmielnej.

Udany projekt zachęcił Grupę Inicjatywną i mieszkańców do dalszych działań. W Budżecie Obywatelskim 2018 roku zgłoszony został projekt „Przygoda, Wyzwanie – tor przeszkód dla dorosłych”. Lasy w okolicy ul. Chmielnej są jednym z ulubionych terenów rekreacyjnych mieszkańców Zielonej Góry. Ciekawe ukształtowanie terenu, duża ilość ścieżek i piękna przyroda zachęcają do rekreacji.

- Sama uczestniczę w biegach z przeszkodami, teraz będzie można ćwiczyć i przygotowywać się do zawodów na świeżym powietrzu pośród pięknej przyrody. Powstanie też kolejne miejsce, które wyciągnie mieszkańców z domów i zachęci do ruchu na świeżym powietrzu – mówi E. Kondrad, pomysłodawczyni projektu.

Projekty zaktywizowały i rozbudziły potrzeby mieszkańców, ale też nauczyły ich dbania o własną okolicę. Sąsiedzkie sprzątania placu i sadzenie kwiatów to na ul. Chmielnej już norma i świetna zabawa.

Zapraszamy 21 kwietnia, godz. 14.00, na wielkie sprzątanie lasu, w którym ma powstać tor przeszkód! Po sprzątaniu ognisko i kiełbaski.

Agnieszka Opalińska

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki