6 milionów do waszej dyspozycji!

20 Kwiecień 2018
Chcesz coś zmienić w swojej okolicy? 1 maja start Budżetu Obywatelskiego 2019 – ruszają konsultacje.

Od 2013 roku w Zielonej Górze realizowany jest Budżet Obywatelski. Miasto, dzięki kilkudziesięciu zrealizowanym projektom, zyskało nowe tereny rekreacyjne, kilometry ścieżek rowerowych, dróg i chodników. Powstały place zabaw, tereny zielone i mała architektura, które upiększyły nasze miasto. Mieszkańcy chętnie głosowali także na projekty artystyczne: murale na Ptasiej, pomnik Winiarki Emmy czy murale 4 żywioły, na ulicy Chmielnej.

Masz ciekawy pomysł na inwestycję?

W naszym mieście, w ramach dużych projektów realizowanych w formule Budżetu Obywatelskiego, powstały między innymi: Dom Międzypokoleniowy, Tancbuda, boisko do futbolu amerykańskiego, Zielona Strzała czy zwycięzca ubiegłorocznej edycji – Harcerskie Centrum Rozwoju. Swoje projekty, dzięki udziałowi w budżecie, zrealizować mogli seniorzy, młodzież, harcerze, uczniowie i zielonogórscy sportowcy.

Czujesz potrzebę aktywnego działania?

Konsultacje społeczne w postaci Budżetu Obywatelskiego są szansą dla każdego mieszkańca Zielonej Góry. Każdy, jeśli ukończył 13. rok życia w 2017 roku, może złożyć swój pomysł na projekt. Wnioski mogą składać także instytucje publiczne i organizacje pozarządowe. Można zmobilizować organizację, której jesteśmy członkiem, swoich sąsiadów lub spróbować zrealizować indywidualny pomysł.

Budżet Obywatelski bliżej ludzi

Władze miasta wsłuchały się w potrzeby oraz uwagi mieszkańców i postanowiły wprowadzić klika nowych rozwiązań w harmonogramie Budżetu Obywatelskiego. 11 i 18 maja odbędą się konsultacje w sprawie wypełniania wniosków, przewidziany został także tryb odwoławczy, który pozwala na korektę już złożonych wniosków. Po raz pierwszy uruchomiono także kampanię informującą, która promuje zarówno zasady konsultacji, jaki i propozycje składanych projektów.

W celu uniknięcia problemów bardziej zabezpieczono zarówno technologiczną stronę procedury głosowania internetowego, jak i składania wniosku w formie tradycyjnego formularza. Ten ostatni zawiera w tym roku dodatkowe obostrzenia. Wnioskodawca zobowiązany jest podać dokładny opis zadania, wstępny kosztorys, dokładną lokalizację. Należy też we wniosku udowodnić okołomiejski charakter zadania, aby z realizowanych projektów skorzystać mogli wszyscy mieszkańcy miasta.

Więcej motywacji, inspiracji, przykładów i wskazówek publikujemy w specjalnym dodatku, który znajdą Państwo w środku bieżącego numeru.

 

Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego

Artykuły powiązane: 

Budżet Obywatelski 2019 - kiedy głosujemy?

Ruszają konsultacje! Do rozdysponowania jest 6 milionów złotych!

Patelnia gęsich wątróbek

Nad Park Kolei Szprotawskiej wdarł się przejmujący krzyk dzikich gęsi znad Gęśnika. Wyszedłem na balkon i spojrzałem w górę. Znów padał śnieg. Tym razem śnieżnobiały. Odkąd w Budżecie Obywatelskim 2035 wygrały smogowe killerusy, zdarzało się tak coraz częściej.

Jak ożywić lokalną społeczność

Bardzo często projekty realizowane z Budżetu Obywatelskiego mają charakter jednorazowy – droga, chodnik, oświetlenie czy plac zabaw. Jest jednak w naszym mieście przykład ulicy, która zmienia się każdego roku dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego.

Droga do stadionu marzeń

Profesjonalny stadion, profesjonalna drużyna, najwyższa półka rozgrywek i sponsor tytularny. Takie marzenia da się realizować za sprawą Budżetu Obywatelskiego, jaki oferuje swoim mieszkańcom Miasto Zielona Góra. Klub Futbolu Amerykańskiego Wataha Zielona Góra jest jednym z najlepszych przykładów, jak inwestycje z Budżetu Obywatelskiego pomagają w rozwoju i osiąganiu ambitnych celów.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki